ଅଜୟ ମହାଲା

ଅଜୟ ମହାଲା

ଓଡିଶାର ଏକ କୃଷକ ପରିବାରରେ ଜନ୍ମ । ଋତୁ ବଦଳୁଥିବା ସହ ବଦଳିଯାଉଥିବା ପ୍ରକୃତିର ରଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ କବିଙ୍କ ମାନସ ପଟରେ ସ୍ପଷ୍ଟ ଅଙ୍କିତ । ମୋର ସ୍ନାତକ ଡିଗ୍ରୀ ରେଭେନ୍ସା କଲେଜ କଟକରୁ କରିବା ପରେ ଉତ୍କଳ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ରରେ ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ କରିଛି । ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭାରତୀୟ ରାଜସ୍ୱ ସେବା ଅଧିନ ସଂଯୁକ୍ତ ଆୟକର ଆୟୁକ୍ତ ପଦରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ । ଓଡ଼ିଆ ଆଉ ଇଂରାଜୀରେ କବିତା ରଚନା ଆଉ ଫଟୋଗ୍ରାଫି ରେ ମୋର ରୁଚି । ଜାପାନୀ ଶୈଳୀର କ୍ଷୁଦ୍ର କବିତା 'ହାଇକୁ' ରଚନାରେ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ସ୍ତରରର ଲବ୍ଧପ୍ରତିଷ୍ଠ । ଜାପାନ୍‌ର ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସରକାରୀ ଟିଭି ଚ୍ୟାନେଲ ଏନ୍.ଏଚ.କେ. ୱାର୍ଲଡ ଟିଭି ଦ୍ୱାରା ସଂଚାଳିତ "ହାଇକୁ ମାଷ୍ଟର୍ସ" କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ମୁଁ ହାଇକୁ ମାଷ୍ଟର ଭାବରେ ଘୋଷିତ ହାଇ ସାରିଛି । ଏହାଛଡା ଜାପାନ୍‌ର ଲୋକପ୍ରିୟ ଖବର କାଗଜ ମ୍ୟାନିଚୀ ନ୍ୟୁଜ ଦ୍ୱାରା ସଂଚାଳିତ ବହୁ ପ୍ରତିଦ୍ୱନ୍ଦିତାମୂଳକ ସ୍ପର୍ଦ୍ଧା ଜିତି ସାରିଛି । ଉଚ୍ଚକୋଟୀର ହାଇକୁ ବିବେଚନା ପାଇଁ ଉଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଅନେକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ହାଇକୁ ପ୍ରତିଯୋଗିତା ବା "କୁକାଇ"କୁ ଅନେକ ଥର ଜିତିଛି । ଅନେକ ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ପତ୍ରିକାରେ ମୋର ଲେଖା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ସାରିଛି । ବର୍ଷ ୨୦୧୬ରେ ପୁନା ସହରରେ ଆଯୋହିତ ହୋଇଥିବା ଅନ୍ତରାଷ୍ଟ୍ରୀୟ ସ୍ତରର ହାଇକୁ କବି ସମ୍ମିଳନୀ "ତ୍ରିବେଣୀ - ଦ ୱାର୍ଲଡ ହାଇକୁ ଉତ୍ସବ ଆୟୋଜନା କରିବାରେ ସକ୍ରିୟ ଭୂମିକା ନେଇଛି । "ଘୁଞ୍ଚୁ ନ ଥିବା ଜହ୍ନ " ନିଜ ମାତୃଭାଷା ଓଡ଼ିଆରେ ମୋର ପ୍ରଥମ ହାଇକୁ ସଂକଳନ ।

Posts By ଅଜୟ ମହାଲା

More Posts
To Top