ଶ୍ରୀ ବାସୁଦେବ ମିଶ୍ର

ଶ୍ରୀ ବାସୁଦେବ ମିଶ୍ର

୧୯୫୦ ମସିହା ନବକଳେବର ସମୟରେ ଜନ୍ମ । ପିତା ସ୍ୱର୍ଗତ ଦୀନବନ୍ଧୁ ମିଶ୍ର ପୂଜକ, ଶିକ୍ଷକ ଏବଂ କବିରାଜ ଥିଲେ । ପିତାଙ୍କଠାରୁ ପ୍ରାଥମିକ ଶିକ୍ଷା । ପ୍ରତିରକ୍ଷା ମନ୍ତ୍ରଣାଳୟରେ ପ୍ରଥମଶ୍ରେଣୀ ଅଧିକାରୀପଦରୁ ଅବସର ନେଇ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଦିକ ବିଜ୍ଞାନ ସମ୍ୱନ୍ଧରେ ଗବେଷଣାରତ । ବୈଦିକ ସଂହିତା, ବ୍ରାହ୍ମଣ, ଆରଣ୍ୟକ, ଉପନିଷଦ, ଶିକ୍ଷା, କଳ୍ପ, ନିରୁକ୍ତ, ବ୍ୟାକରଣ, ଛନ୍ଦ, ତ୍ରିସ୍କନ୍ଧ ଜ୍ୟୋତିଷ, ସାମୁଦ୍ରିକ, ସ୍ୱରୋଦୟ, ଅର୍ଥଶାସ୍ତ୍ର, ଧନୁର୍ବେଦ, ନାଟ୍ୟଶାସ୍ତ୍ର, ଆୟୁର୍ବେଦ, ସ୍ମୃତି, ଗୃହ୍ୟସୂତ୍ର, ଶ୍ରୌତସୂତ୍ର, ସାଂଖ୍ୟ, ମୀସାଂସା, ବେଦାନ୍ତ, ନ୍ୟାୟ, ବୈଶେଷିକ, ପାତଞ୍ଜଳ ଯୋଗ, ହଠଯୋଗ, ତନ୍ତ୍ର, ଯାମଳ, ପୁରାଣ, ଇତିହାସର ମୂଳଗ୍ରନ୍ଥ ଅନୁସରଣରେ ମୌଳିକ ଅଧ୍ୟୟନରତ । ଆଧୁନିକ ପ୍ରବନ୍ଧନ ବିଜ୍ଞାନ ଉପରେ ମୌଳିକ ଚର୍ଚ୍ଚା । ଓଡ଼ିଆଭାଷାକୁ "କ୍ଲାସିକ୍ ଲାଙ୍ଗୁଏଜ୍ ଷ୍ଟାଟସ୍'' ଘୋଷଣା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତାବ ଲେଖନ ସମିତିରେ ଯୋଗଦାନ । ବୈଦିକ ସଂଖ୍ୟା ବିଜ୍ଞାନମ୍ ପୁସ୍ତକର ରଚ଼ୟିତା । ୨୦୧୧ ରେ "ଇଜ୍ ରିୟଲିଟି ଡିଜିଟାଲ୍ ଅର୍ ଆନାଲୋଗ୍'' ତଥା ୨୦୧୩ ରେ "ଇନ୍‌ଫର୍‌ମେସନ୍‌ ହିଡ଼ସ୍ ଇନ୍ ଦ ଗ୍ଲୋରି ଅଫ୍ ରିୟଲିଟି'' ନାମକ ଦୁଇଟି ନିବନ୍ଧ ଫାଉଣ୍ଡେସ୍‌ନାଲ୍‌ କ୍ୱୋଶ୍ଚିନ୍ ଇନ୍‌ଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍‌'' ଦ୍ୱାରା ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇ ଆନ୍ତର୍ଜାତିକ ବିଜ୍ଞାନୀ ସମାଜରେ ଆଦୃତ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ "ଫିଜିକ୍ସ୍ ବିୟଣ୍ଡ୍ ଷ୍ଟାଣ୍ଡାର୍ଡ ମଡେ଼ଲ୍'' ଉପରେ ଗ୍ରନ୍ଥ ରଚ଼ନାରତ । ଯୋଗାଯୋଗ:- କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ବିହାର, ଭି.ଆଇ.ପି ରୋଡ୍, କୋଲକତା:- ୭୦୦୦୫୨ ।

Posts By ଶ୍ରୀ ବାସୁଦେବ ମିଶ୍ର

More Posts
To Top