ଶ୍ରୀ ଦେବପ୍ରିୟ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ଚକ୍ର

ଶ୍ରୀ ଦେବପ୍ରିୟ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ଚକ୍ର

ଜନ୍ମ-୧୯ ଜୁଲାଇ ୧୯୮୧ । ମାର୍ଫତ୍-ବିପିନ ବିହାରୀ ଚକ୍ର । ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣା-ପଣ୍ଡଆ, କେନ୍ଦୁଝର, ପିନ୍-୭୫୮୦୪୩ । ବର୍ତ୍ତମାନର ଠିକଣା-ସ୍ମୃତି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ୍, ପଳାଶୁଣୀ, ଭୁବନେଶ୍ୱର । ବୃତ୍ତି-ସାମ୍ୱାଦିକତା । କାର୍ଯ୍ୟକ୍ଷେତ୍ର-ପୌରୁଷ (ଇଷ୍ଟର୍ଣ୍ଣ ମିଡ଼ିଆ ଲିମିଟେଡ୍) । ପ୍ରବୃତ୍ତି-ସାହିତ୍ୟ ଲେଖା ଲେଖି ଓ ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ପର୍କିତ ବିମର୍ଶ । କ'ଣ ଲେଖେ-କବିତା, ଗପ, ପ୍ରବନ୍ଧ, ଫିଚର ଓ ସମାଲୋଚନା । ସୃଜନାଦର୍ଶ-ସ୍କୁଲ୍ ଦିନରୁ ସାହିତ୍ୟ ସୃଜନରେ ବ୍ରତୀ । ଅଦ୍ୟାବିଧି ବିଭିନ୍ନ ମର୍ଯ୍ୟାଦାବନ୍ତ ସାହିତ୍ୟ ପତ୍ରିକା ଓ ସମ୍ୱାଦପତ୍ରରେ ଅନେକ ଲେଖା ପ୍ରକାଶିତ । ଲେଖାରେ ପ୍ରେମ, ବିରହ, ବିଷାଦ, ମାନବିକତାର ଭାବାବେଗ ପ୍ରକଟିତ । ନିଜ ଚାରିପଟେ ଆତଜାତ ହେଉଥିବା ଚରିତ୍ରମାନଙ୍କର ଦୁଃଖ ଦୁର୍ଦ୍ଦଶା, ଦ୍ୱନ୍ଦ ଓ ସଂଘାତକୁ ନେଇ ଗପ ଲେଖିବା ଏକ ବିଶେଷ ଗୁଣ । ପ୍ରବନ୍ଧରେ ସାମ୍ପ୍ରତିକ ବିଭିନ୍ନ ସମ୍ୱେଦନଶୀଳ ଘଟଣା ଓ ଭାଷା ସାହିତ୍ୟକୁ ନାନା ବିଶ୍ଳେଷଣ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ସେହିପରି ଜନଜୀବନ, ସ୍ଥାନର ଐତିହ୍ୟ, ସଂସ୍କୃତିକୁ ନେଇ ଅଭିନବ ଫିଚର ପ୍ରସ୍ତୁତି କରିବା ଆଉ ଏକ ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ସମ୍ପର୍କରେ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଅନୁଶୀଳନ ଓ ଗବେଷଣାତ୍ମକ ସମାଲୋଚନା ଲେଖିବାରେ ରହିଛି ଆଗ୍ରହ । ପୁରସ୍କାର ଓ ସମ୍ମାନ- ସାହିତ୍ୟ ଶ୍ରୀ ସମ୍ମାନ ୨୦୦୩ ଓ ୨୦୦୪ (ସ୍ନାତକୋତ୍ତର ଓଡ଼ିଆ ବିଭାଗ, ରେଭେନ୍ସା ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ) ରାୟବାହାଦୂର ଆର୍ତ୍ତବଲ୍ଲଭ ମହାନ୍ତି ସ୍ମୃତି ସମ୍ମାନ, କଟକ । ଓଡ଼ିଆ ଗପର ଆସନ୍ତା କାଲି ସମ୍ମାନ (ଦୈନିକ ସମ୍ୱାଦ) ରବି ପଟ୍ଟନାୟକ ସ୍ମୃତି ଗଳ୍ପ ପୁରସ୍କାର (ଭୁବନେଶ୍ୱର ପୁସ୍ତକ ମେଳା) ପି.କେ ମହାନନ୍ଦିଆ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍ ପୁରସ୍କାର । ପ୍ରମୁଖ ସାହିତ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଯୋଗଦାନ-କବିତା ରଚନା କର୍ମଶାଳା (ପୋଏଟ୍ରି ସୋସାଇଟି ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ, ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ) । ଏନ୍.ବି.ଟି ଆୟୋଜିତ ଗଣମାଧ୍ୟମ ବନାମ ପୁସ୍ତକ ଶୀର୍ଷକ ଆଲୋଚନା ଚକ୍ରରେ ଆଲୋଚକ ଭାବେ ବକ୍ତବ୍ୟ ଉପସ୍ଥାପନ । କେନ୍ଦ୍ର ସାହିତ୍ୟ ଏକାଡେ଼ମୀ ଆୟୋଜିତ କବି ଓ କବିତା ଶୀର୍ଷକ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ କବିତା ପାଠ । ରାଜ୍ୟ ଜନଶିକ୍ଷା ସାଧନ କେନ୍ଦ୍ର ଆୟୋଜିତ ସୃଜନଶୀଳ ରଚନା କର୍ମଶାଳାରେ ଯୋଗଦାନ । ହ୍ୟାଣ୍ଡିକ୍ୟାପ୍ ଇଣ୍ଟର୍ନ୍ୟାସ୍ନାଲ୍ ପରିଚାଳିତ ଲେଖକଙ୍କ ସାମାଜିକ ଦାୟିତ୍ୱ ଶୀର୍ଷକ କର୍ମଶାଳାରେ ଯୋଗଦାନ ।

Posts By ଶ୍ରୀ ଦେବପ୍ରିୟ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ଚକ୍ର

More Posts
To Top