ଶ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଜ୍ୟୋତି ନାୟକ

ଶ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଜ୍ୟୋତି ନାୟକ

ବର୍ତ୍ତମାନ ଠିକଣା- ଇଉନିପାର୍ଟସ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ଲିମିଟେଡ୍, ପ୍ଲଟ୍- ୪୭, ଏପିଏସ୍ଇଜେଡ୍, ପୁଡ଼ିମାଡ଼କା ରୋଡ଼ । ଭିଶାଖା ପାଟନା, ଅଚୁତାପୁରମ୍, ପିନ୍ ନଂ- ୫୩୧୦୧୧ । ସ୍ଥାୟୀ ଠିକଣା-ଆଟ୍- ମାନଧାତାପାଟଣ । ପୋଷ୍ଟ୍-କପିଳା । ଜିଲ୍ଲା- ଯାଜପୁର । ପିନ୍ ନଂ- ୭୫୫୦୦୪, ଓଡ଼ିଶା । ଜନ୍ମ ତାରିଖ- ୨୧-୦୩- ୧୯୮୮ । ପିତାଙ୍କର ନାମ- ଶ୍ରୀଯୁକ୍ତ ଗୋପାଳ କୃଷ୍ଣ ନାୟକ (ଚାଷୀ) । ମାତାଙ୍କର ନାମ- ଶ୍ରୀମତୀ ସଞ୍ଜୁଲତା ନାୟକ (ଗୃହିଣୀ) । ଶିକ୍ଷାଗତ ଯୋଗ୍ୟତା-ପ୍ଲସ୍ ଟୁ ପାସ୍, ଡିପ୍ଲୋମା କଣ୍ଟିନିଉ ଇନ୍ ଇଂଜିନିୟରିଂ କଲେଜ୍ (ମେକାନିକାଲ୍) । ବୃତ୍ତି- ଅଟୋ ମୋବାଇଲ୍ କମ୍ପାନୀରେ ସୁପର୍ଭାଇଜର୍ । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ-: ମୋର ସ୍କୁଲ୍ର ପଢ଼ା ସମୟରେ ଖବର କାଗଜରେ ପ୍ରକାଶ ପାଉଥିବା, କବିତା ଆଉ ଗପ ନିୟମିତ ପଢେ଼ । ଆହୁରି ଏହି ନିୟମିତ ପଢ଼ାମଧ୍ୟରେ ମୋର ଆଗ୍ରହ ଦିନକୁ ଦିନ ଓଡ଼ିଆଭାଷାର ମିଠା ମିଠା ମହକ ମୋତେ ଟାଣିଆଣିଲା, ପରେ ମୁଁ ମଧ୍ୟ ଏହିପରି ଭାବରେ ଲେଖିପାରିବି ବୋଲି ମୋର ନିଜର ମନ ମୋତେ କହିଲା, ଆଉ ଠିକ୍ ସେହିପରି ହେଲା ଟେବୁଲ୍ ଉପରେ କାଗଜଟି ଧରି ମୋର ଭାବନା ମୁଦ୍ରାରୁ କିଛି କଥା ଟାଣିଆଣି, ଲେଖିବାକୁ ଲାଗିଲି, ପରେ ସେହି ଲେଖାକୁ ନେଇ ମୋର ସାଙ୍ଗ ଆଉ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ନିକଟରେ ଉପସ୍ଥାପନ କଲି, ସମସ୍ତେ ଖୁସିହେଲେ କେହି କେହି କବିର ଆଖ୍ୟା ଦେଲେ । ସେଦିନଠୁ ମୁଁ ଏକ ଘରୋଇ କବି ହୋଇଥିଲି । କିନ୍ତୁ ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଘର ବାହାରେ ମଧ୍ୟ ମୋର କଥାକୁ ପ୍ରକାଶ କରି ଲୋକମାନଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚାଇ ପାରି, ଏହି ମିଠା ମିଠା ଓଡ଼ିଆ ଭାଷାର ମହକୁ ଶୁଙ୍ଘାଇ ପାରିଲେ ମୋର ଲେଖାର ପାରିଶ୍ରମିକ ମୋତେ ମିଳିବ ବୋଲି, ମୁଁ କାଗଜ ଆଉ କଲମ ଧରି ଲେଖିବାକୁ ଚାଲିଛି, ଜାଣିନି ସେଦିନ କେବେ ଆସିବ କିନ୍ତୁ ନିଶ୍ଚେ ଆସିବ . . .

Posts By ଶ୍ରୀ ଦିବ୍ୟଜ୍ୟୋତି ନାୟକ

More Posts
To Top