ଶ୍ରୀ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ଶ୍ରୀ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

ପଦ୍ମଭୂଷଣ କବି କାଳିନ୍ଦୀଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ ସବୁ ଗୋଷ୍ଠୀର ସାହିତ୍ୟିକମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଜଣେ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ପ୍ରତିଭାଧର କବି ଥିଲେ । ସେ ପୁରୀ ଜିଲ୍ଲାର ବିଶ୍ୱନାଥପୁର ଶାସନରେ ୧୯୦୧ ମସିହାରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ଅତି କମ୍ ବୟସରୁ ସ୍କୁଲ୍ ଜୀବନରୁ ତାଙ୍କର ସାହିତ୍ୟିକ ତଥା କାବ୍ୟିକ ଜୀବନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେ ସ୍କୁଲ୍‌ରେ ପଢ଼ିଲା ବେଳେ ଛାତ୍ର ଦର୍ପଣ ନାମକ ଏକ ହସ୍ତଲିଖିତ ପତ୍ରିକା ପ୍ରକାଶ କରୁଥିଲେ । ଏକାଧାରରେ ସେ ଜଣେ କବି ଔପନ୍ୟାସିକ, ନାଟ୍ୟକାର, ଗାଳ୍ପିକ ଏବଂ ପ୍ରାବନ୍ଧିକ ଭାବରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲେ । ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟିକ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ତାଙ୍କର ଦକ୍ଷତା ଥିଲା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ପି.ଇ.ଏନ୍ ସଙ୍ଗଠନ ସହିତ ସେ ସଂପୃକ୍ତ ଥିଲେ । ଜଣେ ସୁନାମ ଧନ୍ୟ ସାହିତ୍ୟିକ ଓ ବୁଦ୍ଧିଜୀବି ଭାବରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଭାବ ଓ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ଅକଳ୍ପନୀୟ । ଅନୁଜ ଭଗବତୀ ଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରତିଷ୍ଠିତ ନବଯୁଗ ସାହିତ୍ୟ ସଂସଦ ସହିତ ସାମିଲ ହୋଇ ପାରମ୍ପରିକ ବିଶ୍ୱାସ ଓ ଭାଗ୍ୟ ଭାଗବାନଙ୍କୁ ଉପେକ୍ଷା କରିଥିଲେ । ୯ ଜଣ ଲେଖକ ଲେଖିକାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ବାସନ୍ତୀ ଉପନ୍ୟାସ ସବୁଜଗୋଷ୍ଠୀର ମୁଖପତ୍ର ଯୁଗବୀଣାରେ ପ୍ରକାଶ । କବିତା ସଙ୍କଳନ- ମନେ ନାହିଁ ମହାଦ୍ୱୀପ କ୍ଷଣିକ ସତ୍ୟ ମୋ କବିତା ଛୁରୀଟିଏ ଲୋଡ଼ା । ଆବେଗଧର୍ମୀ ଓ ମନନଶୀଳ ଗଳ୍ପ- ରାଶିଫଳ, ଶେଷରଶ୍ମି, ସାଗରିକା ଦ୍ୱାଦଶୀ, ମୋକଥାଟି ସରିନାହିଁ । ଉପନ୍ୟାସ- ମାଟିର ମଣିଷ, ଲୁହାର ମଣିଷ, ଆଜିର ମଣିଷ, ମୁକ୍ତାଗଡ଼ର କ୍ଷୁଧା, ଅମର ଚିତା । ନାଟକ- ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ, ସୌମ୍ୟା ଓ ପଦ୍ମିନୀ । ପ୍ରବନ୍ଧ- ସାହିତ୍ୟ ସମାଚାର, ସାହିତ୍ୟିକ, ନେତୃତ୍ୱ ଓ ନେତୃତ୍ୱ କବି ୨୫/୫/୧୯୯୧ ମର ଦେହ ଛାଡ଼ି ଅମରପଥର ଯାତ୍ରୀ ହୋଇଥିଲେ । ଜଣେ ସଫଳ ଶିଶୁ ସାହିତ୍ୟର ସ୍ରଷ୍ଟା ।

Posts By ଶ୍ରୀ କାଳିନ୍ଦୀଚରଣ ପାଣିଗ୍ରାହୀ

More Posts
To Top