ଶ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାରଣା

ଶ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାରଣା

ଅବସରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ, (ବିଦ୍ୟୁତ) । ଜନ୍ମ - ତା୧୪ ମଇ ୧୯୩୬ ମସିହା, ପିତା- ୰ ଶ୍ରୀ ଚକ୍ରଧର ମହାରଣା ଓ ମାତା ୰ ଶ୍ରୀମତୀ ସ୍ୱର୍ଣ୍ଣଲତା ମହାରଣା, ଗ୍ରାମ- କମରଖଣ୍ଡୀ (ଲୋକ ଶ୍ରୁତି କହେ ଯେ ଶ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ସିଦ୍ଧ ବଳଦେବ କନ୍ଦରାସୁରକୁ ମାରି ତାଙ୍କର କମର ବା ଅଣ୍ଟାଟିକୁ ଯେଉଁଠାରେ ପକାଇ ଥିଲେ, ତାହା କମରଖଣ୍ଡୀ, ମାତ୍ର ଲୋକ ମୁଖରେ ଏହା ବର୍ତ୍ତମାନ କମାରଖଣ୍ଡୀ ଭାବରେ ପରିଚିତ) । ପୋ: ଅ:- ଶ୍ରୀ ବଳଦେବ ଜୀଉ - ୭୫୪୨୧୨, ଜିଲ୍ଲା-କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା । ଶିକ୍ଷା - ଇଚ୍ଛାପୁର ଉଚ୍ଚ ପ୍ରାଥମିକ ବିଦ୍ୟାଳୟ, ଇଚ୍ଛାପୁର, ବଳଦେବ ମଧ୍ୟ ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା ଉଚ୍ଚ ଇଂରାଜୀ ବିଦ୍ୟାଳୟ, କେନ୍ଦ୍ରାପଡ଼ା, ଓଡ଼ିଶା ସ୍କୁଲ୍ ଅଫ୍ ଇଞ୍ଜିନୀୟରିଂ, କଟକ । ଚାକିରୀ ଜୀବନ - ସବ୍-ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ବିଦ୍ୟୁତ୍, ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ବିଦ୍ୟୁତ୍ (ସରକାରୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ), ଆସିଷ୍ଟାଣ୍ଟ୍ ଏକଜ୍ୟୁକ୍ୟୁଟିଭ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ବିଦ୍ୟୁତ୍ (ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ), ଏକଜ୍ୟୁକ୍ୟୁଟିଭ୍ ଇଞ୍ଜିନିୟର, ବିଦ୍ୟୁତ୍ (ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟ ନିର୍ବାହୀ ଯନ୍ତ୍ରୀ) । ରୁଚି – ଠାକୁର ପୂଜା, ଗୀତା, ଉପନିଷଦ, ବେଦର କିଛି ଭାଷ୍ୟ, ସାଂଖ୍ୟ, ଦର୍ଶନ, ବୈଶେଷିକ ଦର୍ଶନ ଓ ବ୍ରହ୍ମସୂତ୍ର ବା ବେଦାନ୍ତ ଦର୍ଶନ ଗଠନ । ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ଠାକୁର ଅନୁକୂଳ ଚନ୍ଦ୍ର ପ୍ରବର୍ତ୍ତିତ ସତ୍‌ସଙ୍ଗର ପୁସ୍ତକ ସମୁହ ପଠନ ଓ ଆଲୋଚନା । ଶ୍ରୀଶ୍ରୀ ରାମକୃଷ୍ଣ୍ଣ ପରମ ହଂସ, ସ୍ୱାମୀ ବିବେକାନନ୍ଦ, ଯୋଗୀ ଶ୍ରୀ ଅରବିନ୍ଦ, ଶ୍ରୀ ମା, ସତ୍ୟସାଇ, ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ, ରାମାନୁଜ, ନିମ୍ୱାକାଚାର୍ଯ୍ୟ ଇତ୍ୟାଦିଙ୍କର ଦର୍ଶନ ପୁସ୍ତକ ପଠନ । ୧୯୯୪ ମଇ ମାସରୁ ଅବସର ଗ୍ରହଣ ପରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ସତ୍‌ସଙ୍ଗ କାର୍ଯରେ ରତ ।

Posts By ଶ୍ରୀ ନିତ୍ୟାନନ୍ଦ ମହାରଣା

More Posts
To Top