ରୁଦ୍ରମାଧବ ସାହୁ

ରୁଦ୍ରମାଧବ ସାହୁ

ମାର୍ଫତ୍: ନଳିନୀ ସାହୁ , ଅକ୍ଷୟକୁମାର ସାହୁ । ସା:ବାଘମୁଣ୍ଡା, ପୋ.ଅ.:କୃଷ୍ଣନଗର ପାଟଣା, ଥାନା/ଭାୟା:କାକଟପୁର, ଜି:ପୁରୀ, ଓଡିଶା, ପିନ୍ :୭୫୨୧୦୮ । ଜନ୍ମ ତାରିଖ:୧୬/୦୬/୧୯୯୮ । ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଶିକ୍ଷକ ଶିକ୍ଷା ପ୍ରତିଷ୍ଠାନ,ନିମାପଡା,ପୁରୀଠାରେ ଶିକ୍ଷକତା ବୃତ୍ତି ନିମନ୍ତେ ତାଲିମରତ। ରୁଚି: ସାହିତ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଲେଖା ପଢିବା,କିଛି ଲେଖିବା । ପିଲାବେଳୁ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ମୋର ବିଶେଷ ଅନୁରାଗ । ଅବସର ସମୟରେ କିଛି ପତ୍ରପତ୍ରିକା ତଥା ବହି (ଗଳ୍ପ,କବିତା,ଉପନ୍ୟାସ ଆଦି) ସବୁଙ୍କୁ ନେଇ ସମୟ ବିତେଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରେ। ଏଇ ସାହିତ୍ୟ ପ୍ରତି ଶ୍ରଦ୍ଧା ହେତୁ ବିଶେଷ ପ୍ରେରଣା ବି ଝରି ଆସିବାକୁ ଲାଗିଲା ପଢୁଥିବା ସାହିତ୍ୟକୃତିରୁ । ଫଳତଃ, ଲେଖିବାପାଇଁ ଉଦ୍ଦୀପନା ଜାଗିଲା ମନରେ; ଅନୁକ୍ରିୟା ସ୍ୱରୂପ ଏକ ପ୍ରକାର ବାଧ୍ୟ ହୁଏ । ଏମିତି କିଛିକିଛି ଲେଖୁଛି ଏଇ କିଛି ଦିନ ଧରି (ଲେଖା ଆରମ୍ଭ କରିବା ଆଜକୁ ପ୍ରାୟ ସାଢେ ଚାରି ବର୍ଷ ହେବ, ମାତ୍ର ଅନିୟମିତ ଭାବେ। ନିୟମିତ ଭାବେ ଭାବନାକୁ କଲମ ମାଧ୍ୟମରେ ରୂପ ଦେବାପାଇଁ ଏଇ ଦେଢବର୍ଷ ଧରି ପ୍ରଚେଷ୍ଟା କରୁଛି। ) ସାହିତ୍ୟ ମୋର ଲକ୍ଷ୍ୟ ନୁହେଁ; ଯାତ୍ରା ରୂପେ ଗ୍ରହଣ କରେ । କେତେଦୂର ସଫଳ ହେଉଛି ବା ହେବି, ଜାଣେନା । ତଥାପି, ଚେଷ୍ଟା ଅବ୍ୟାହତି ରହିବ; ଆତ୍ମବିଶ୍ଵାସ ବଳରୁ ଏତିକି କହିପାରେ । ଲେଖକଟିଏ ହେବାର ଲକ୍ଷ୍ୟ ମୋର ଆଗରୁ ନଥିଲା, ହେଲେ ଏବେ ଏଇ ଇଚ୍ଛା ପ୍ରବଳତର ।ଏ ଇ ମୋର ଟିକି ମନରେ ପ୍ରେରଣା , ପୁନର୍ବଳନ ଯୋଗାଇ ସାହିତ୍ୟରେ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖାଇବାକୁ ଯାଇ ପ୍ରଯତ୍ନ କରୁଥିବା ମୋର ସମସ୍ତ ପ୍ରିୟଜନଙ୍କ ପ୍ରତି ମୁଁ କୃତଜ୍ଞ ଚିରଦିନ।

Posts By ରୁଦ୍ରମାଧବ ସାହୁ

More Posts
To Top