ସନ୍ଦୀପ କୁମାର ସାଥୁଆ

ସନ୍ଦୀପ କୁମାର ସାଥୁଆ

ପିଏଚ୍.ଡି. ଛାତ୍ର, କୀଟବିଜ୍ଞାନଏବଂ କୃଷିଜୀବ ବିଭାଗ, କାଶୀ ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ, ବାରଣାସୀ । ଜନ୍ମ ୧୯୯୨ ମସିହା ଜାନୁଆରୀ ମାସ ୬ ତରିଖରେ ନୟାଗଡ ଜିଲ୍ଲାର ଇଟାମାଟି ଗ୍ରାମରେ । ପିତା ସଚ୍ଚିଦାନନ୍ଦ ସାଥୁଆ ଏବଂ ମାତା ପଦ୍ମିନୀ ସାହୁଙ୍କର ଜେଷ୍ଠପୁତ୍ର । ଘରେ ବାପା, ମାଆ , ସାନ ଭଉଣୀ (ରିଂକି), ଜେଜେବାପା ଓ ଜେଜେମାଙ୍କୁ ମିଶାଇ ଛଅ ପ୍ରାଣିର ପରିବାର । ବାପା ନୟାଗଡ କଲେଜରେ ଲାଇବ୍ରେରିଆନ ଓ ମାଆ ନବଘନପୁର ଉଚ୍ଚ ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ପ୍ରଧାନ ଶିକ୍ଷକ । ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗାଁରେ ଶ୍ରୀ ଅରୋବିନ୍ଦୋ ପୂର୍ଣ୍ଣାଙ୍ଗ ଶିକ୍ଷାକେନ୍ଦ୍ର ବିଦ୍ୟାଳୟରୁ ପାଠପଢ଼ା ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ କରି ନବମ ଓ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ନୟାଗଡ ସ୍ଥିତ ସରସ୍ୱତୀ ବିଦ୍ୟାମନ୍ଦିର ବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଶେଷ । ଦ୍ୱାଦଶରେ ସାଇନ୍ସ କୁ ଅପସନାଲ ରୂପେ ନେଇ ନୟାଗଡ ସ୍ଥିତ ନୟାଗଡ ଅଟୋନମସ କଲେଜରୁ ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀରେ ଉତ୍ତିର୍ଣ୍ଣ ହେଲି । ଦ୍ୱାଦଶ ଶ୍ରେଣୀ ପରେ, ୨୦୦୯ ମସିହାରେ ଗ୍ରାଜୁଏସନ ଲାଗି ଭୁବନେଶ୍ୱର ସ୍ଥିତ ଓଡିଶା କୃଷି ଏବଂ ବୈଷୟିକ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ବି. ଏସ୍ ସି. ଏଜି . ବିଭାଗରେ ପଢା ଆରମ୍ଭ କଲି । ୨୦୧୩ ରେ ଚାରି ବର୍ଷର ଗ୍ରାଜୁଏସନ କୋର୍ସ ସାରି ଉଚ୍ଚ ଶିକ୍ଷା ଲାଗି ବାରଣସୀ ସ୍ଥିତ କାଶି ହିନ୍ଦୁ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର, କୃଷି ସଂସ୍ଥା ଅନ୍ତର୍ଗତ କୀଟବିଜ୍ଞାନ ଏବଂ କୃଷିଜୀବ ବିଭାଗରେ ସ୍ନାତ୍ତକତୋର (ଏମ. ଏସ୍ ସି. ଏଜି) ଛାତ୍ର ଭାବେ ଯୋଗଦାନ କଲି । ୨୦୧୫ ରେ ସ୍ନାତ୍ତକତୋର ଡିଗ୍ରୀ ହାସଲ୍ କରି ବର୍ତ୍ତମାନ ପୁନର୍ବାର ଉକ୍ତ ବିଭାଗରେ ପିଏଚ୍. ଡି ଛାତ୍ର ଭାବରେ କୃଷି ଗବେଷଣାରେ କାର୍ଯ୍ୟରତ । ଗବେଷଣା ଦ୍ୱାରା ପନିପରିବାର କ୍ଷତି କରୁଥିବା ବିଭିର୍ନ କିଟ ପତଂଗ ମାନଙ୍କ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ବିଷୟରେ ବହୁ ଗବେଷଣା ପତ୍ର ଉଭୟ ଜାତୀୟ ଏବଂ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ପତ୍ରିକାରେ ପ୍ରକାଶ କରିଛି । ଏହା ଛଡା ଅନ୍ୟ ଛୋଟ ବଡ କୃଷି ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଓଡିଆ ଲେଖା ଦୈନିକ ଖବରକାଗଜରେ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି ।

Posts By ସନ୍ଦୀପ କୁମାର ସାଥୁଆ

More Posts
To Top