ଅଣୁଗଳ୍ପ

ଆସେସ ଡିନାଏଡ଼

Subal Mohapatra's odia short story Access Denied

ସୁଲୋଚନା କିଛି ନ ଜାଣିଲା ପରିକା କବାଟ କଣ ରେ ଠିଆ ହୋଇ ବାପାଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିଲା ।

ଆସେସ ଡିନାଏଡ଼

ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ ଖୋଲୁ ଖୋଲୁ ଜଣେ ବାନ୍ଧବୀଙ୍କ ମେସେଜଟି ପାଇ କଣ କରିବ କଣ କରିବ ଭାବୁ ଭାବୁ ସୁଲୋଚନା ମେସେଜ ଦିଆ ଯାଇଥିବା ଲିଙ୍କ ରେ କେତେ ବେଳେ କ୍ଲିକ କରି ଦେଇଛି ସେ ଜାଣିନି । ମେସେଜ ଟି ଥିଲା ମୋବାଇଲ ଡାଟା ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ମାଗଣା । ଲିଙ୍କ ଭିତରକୁ ଯିବା ପରେ ମନଲୋଭା ଅଫର ସବୁ ଦେଖି ସୁଲୋଚନା ବି ଭାବନାରେ ପଡି ଗଲା । ସତରେ କଣ ମୋବାଇଲ ଫୋନ ଟିଏ ମାଗଣା ଆଉ ଏକ ବର୍ଷ ଯାଏ ଡାଟା ବି ? ବାଃ, ଭଲ ଅଫର ତ । ଆସ୍ତେ ଆସ୍ତେ ଯେତେ ଯେତେ ଭିତରକୁ ପଶୁଥାଏ ସେତେ ସେତେ ସେ ହଜି ଯାଉଥାଏ ଭୁଲ ଭୁଲେୟା ରାସ୍ତା ଭିତରେ । ଗୋଟି ଗୋଟି କରି ସବୁ ଫିଲଡ ଫିଲପ କରିଗଲା ସେ । ଯେମିତି କି ନାଁ, ଫୋନ ନମ୍ବର, ଇମେଲ ଆହୁରି କେତେ କଣ । ତା ପରେ ଆଉ ଗୋଟେ ଅଫଶନ ଆସିଲା “ଏ ମେସେଜ ଟିକୁ ପନ୍ଦର ଟି ଲୋକ କିମ୍ବା ଗ୍ରୁପ ରେ ସେଣ୍ଡ କର” । ସେ ପନ୍ଦର ଟି ଗ୍ରୁପ ରେ ପଠେଇ ସାରିଲା ପରେ ଆସିଲା ସେ ଅପେକ୍ଷିତ ମୁହୂର୍ତ । ଆରେ ୟେ କଣ ? ସେ ମନେ ପକେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କଲା । ହଁ ତ , ବିଜ୍ଞାପନ ରେ ଥିଲା “ମାତ୍ର ଏକ ଟଙ୍କା ଦେଇ ପାଆନ୍ତୁ ମୋବାଇଲ ଓ ଏକ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଡାଟା ସମ୍ପୂର୍ଣ ମାଗଣା” । ଅପଶନ ଭିତରେ ଥିଲା କେବଳ ଅନ ଲାଇନ ପେମେଣ୍ଟ କରିବ ପାଇଁ ଲିଙ୍କ । ଲୁଚି ଲୁଚି ବାପାଙ୍କ ପକେଟ ରୁ ଡେବିଟ କାର୍ଡ ଟି ଆଣି ଭରି ଦେଇ ଗଲା ଲିଙ୍କ ରେ ଥିବା ଘର ଗୁଡିକୁ । ଏବେ ଏଟିଏମ ପିନ ଦିଅନ୍ତୁ ଜାଗାରେ ସେ ଅଟକି ଗଲା । କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ବାପା ତାକୁ କହିଥିଲେ ବ୍ୟାଙ୍କ ରୁ ପଇସା ଉଠେଇବା ପାଇଁ । ପିନ ଟିକୁ ରଫ ଖାତାରେ ଲେଖିଥିଲା ସେ । ଖୋଜି ଖୋଜି ଖାତା ଟିକୁ ପାଇଲା ସେ । ଏବେ ଏଟିଏମ ପିନ ଦେଇ ସାରିଲା ପରେ, ଆସେସ ଡିନାଏଡ଼ ବୋଲି ମେସେଜ ଟିଏ ଆସିଲା ଆଉ ସୁଲୋଚନା ରାଗରେ ମୋବାଇଲ ବନ୍ଦ କରି ପୁଣି ଲୁଚି ଲୁଚି ଯାଇ ବାପାଙ୍କ ପକେଟ ରୁ ଆଣିଥିବା ଡେବିଟ କାର୍ଡ ଟି ଥୋଇ ଦେଇ ଶାନ୍ତି ରେ ନିଶ୍ୱାସ ନେଲା ।

ବାପା ଉଠିଲା ପରେ ଦେଖିଲେ, ମୋବାଇଲ ରେ ମେସେଜ ଟିଏ ଆସିଥିଲା । ସୁଲୋଚନା କିଛି ନ ଜାଣିଲା ପରିକା କବାଟ କଣ ରେ ଠିଆ ହୋଇ ବାପାଙ୍କୁ ଦେଖୁଥିଲା ।

ବାପା ମୁଣ୍ଡରେ ହାତ ଦେଇ ରଡି ପକାଉ ଥିଲେ । ସୁଲୋଚନା ବାହାଘର ପାଇଁ ରଖିଥିବା ତିନି ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା କିଏ ଉଠେଇ ନେଇଥିଲା । ଆକାଉଣ୍ଟ ବାଲାନ୍ସ ଏବେ ଶୂନ୍ୟ (0) ଥିଲା …..

ଲୋକପ୍ରିୟ ଲେଖା

To Top