ପ୍ରବନ୍ଧ

ମିଲର୍ ଅଫ୍ ଦି ଡି

Dr Gauranga Samantaray's odia prose Miller of The Dee

ଯେ ନିଜକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କର୍ମ ସୁଚାରୁ ରୂପେ କରେ, ଆୟକୁ ଦେଖି ବ୍ୟୟ କରେ, ସ୍ତ୍ରୀ ପିଲାଙ୍କ ମେଳରେ ଖୁସି ରହେ, ସେ ପ୍ରକୃତରେ ସୁଖୀ ।

ମିଲର୍ ଅଫ୍ ଦି ଡି

Charles Mackayଙ୍କର “Miller of the Dee” କବିତାରେ ମିଲ ଚଳାଉଥିବା ଅତି ସାଧାରଣ ଲୋକଟିଏ ନିଜକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୁଖୀ ଏପରିକି ନିଜ ଦେଶର ରାଜାଙ୍କଠାରୁ ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ସୁଖୀ ବୋଲି ନିଜକୁ ଅଭିହିତ କରୁଛି । ମିଲ ଚଳାଉଥିବା ସମୟରେ ସେ ସୁମଧୁର ଗୀତଟିଏ ଗାଉଛି ଯେ ସେ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସୁଖୀ । ରାଜ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ରାଜା ମଧ୍ୟ ତା’ର ସମକକ୍ଷ ହୋଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଦିନେ ରାଜା ସେହି ବାଟ ଦେଇ ଯାଉଥିବା ସମୟରେ ମିଲରର ସେହି ଗୀତରେ ଆକର୍ଷିତ ହୋଇଗଲେ । ସେ ଭାବିଲେ ଦୁନିଆଁରେ ଏପରି କିଏ ଜଣେ ଲୋକ ଥାଇପାରେ ନିଜକୁ ସର୍ବଶ୍ରେଷ୍ଠ ସୁଖୀ କହିବାର ଦାମ୍ଭକତା କରିପାରୁଛି । ମିଲର ପାଖକୁ ଯାଇ ପଚାରିଲେ “ତୁମ ସୁଖର କାରଣ କ’ଣ ?” ଉତ୍ତରରେ ସେ କହିଲା-

“I love my mill
I love my wife
I love my children three”

ମୁଁ ତିନୋଟି ଜିନିଷକୁ ପ୍ରାଣ ଭରି ଭଲପାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ମୁଁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଅପେକ୍ଷା ସୁଖ ଅନୁଭବ କରେ ।

ପ୍ରଥମତଃ “I love my mill” ମୁଁ ମୋ ମିଲକୁ ବହୁତ ଭଲପାଏ । ଯାହା ପାଇଁ ମୁଁ ରୋଜଗାରକ୍ଷମ, ଯାହା ପାଇଁ ମୁଁ ପରିବାରକୁ ଭଲଭାବରେ ଭରଣ ପୋଷଣ କରିପାରୁଛି, ସେହି ମିଲର ମୁଁ ଅତି ଯତ୍ନ ନିଏ । ଅର୍ଥାତ୍ ମୋ କର୍ମକୁ କର୍ମକ୍ଷେତ୍ରକୁ ବହୁତ ଭଲପାଏ । ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ ମୋ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କର୍ମ ମୁଁ କରେ । କର୍ତ୍ତବ୍ୟରେ କେବେ ଅବେଳା କରେ ନାହିଁ । କର୍ମ ହିଁ ମୋ ଜୀବନ, “କର୍ତ୍ତବ୍ୟ ହିଁ ଭଗବାନ୍”, ନୀତିରେ ମୁଁ ଅନୁପ୍ରାଣିତ । ତେଣୁ ଆନନ୍ଦ ମନରେ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କର୍ମ ମୁଁ କରି ଚାଲିଛି ।

ଦ୍ୱିତୀୟତଃ “I love my wife” ଗୃହସ୍ଥ ଜୀବନରେ ମୋ ସ୍ତ୍ରୀକୁ ପ୍ରାଣଭରି ଭଲପାଏ । ଆମ ନିତି ଦିନିଆ ଜୀବନରେ ଦୁଃଖ କିଛି ଥାଏ ବୋଲି ମୁଁ ଅନୁଭବ କରେ ନାହିଁ । ଉତ୍ତମ ବୁଝାମଣା, ସ୍ନେହ, ଶ୍ରଦ୍ଧା, ହସଖୁସି ମଧ୍ୟରେ ଆମର ସୁନାର ସଂସାର ଗଡ଼ି ଚାଲେ ।

ତୃତୀୟତଃ “I love my children three”. ଶେଷରେ ମୋ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ମୁଁ ଅକାତରରେ ସ୍ନେହ ଶ୍ରଦ୍ଧା ଅଜାଡ଼ି ଦିଏ ।

ଅନ୍ୟ ଅର୍ଥରେ ମୁଁ କର୍ମ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମୋ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କର୍ମ କରେ, ମୋର ସ୍ତ୍ରୀ ଓ ପିଲାମାନଙ୍କୁ ଭଲ ପାଏ । ଜୀବନ ସ୍ରୋତରେ ଦୁଃଖ ଯେ କ’ଣ ଅଛି ମୁଁ ଜାଣି ପାରେ ନାହିଁ । ଏହି ତିନୋଟି ହିଁ ମୋ ସୁଖର କାରଣ ।

ରାଜା ବିପୁଳ ଧନ ସମ୍ପତ୍ତିର ଅଧିକାରୀ । ଅନେକ କ୍ଷମତାର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ । ଅନେକ ସେବାକାରୀ, ଦାସ ଦାସୀଙ୍କଦ୍ୱାରା ପରିବେଷ୍ଟିତ ହୋଇଥିଲେ ମଧ୍ୟ ସବୁବେଳେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଘେରରେ ବ୍ୟତିବ୍ୟସ୍ତ ଓ ଅଶାସ୍ତ୍ର । ଅତି ମୂଲିଆ ଶ୍ରେଣୀର ମିଲର ଭଳି ନିଜକୁ ସୁଖୀ କହିବାର ସତ୍ ସାହାସ ତାଙ୍କର ନାହିଁ । ମୁକୁଟ ମଣ୍ଡିତ ରାଜଶିର ନୁହଁଇ ଖାନ୍ତିର ଆସ୍ପଦ ।Unease lies the head that wears a crown. ଯେ ନିଜକ କର୍ତ୍ତବ୍ୟ କର୍ମ ସୁଚାରୁ ରୂପେ କରେ, ଆୟକୁ ଦେଖି ବ୍ୟୟ କରେ, ସ୍ତ୍ରୀ ପିଲାଙ୍କ ମେଳରେ ଖୁସି ରହେ, ସେ ପ୍ରକୃତରେ ସୁଖୀ ।

One who is content with one’s lot is happy.

ଲୋକପ୍ରିୟ ଲେଖା

To Top