ପ୍ରବନ୍ଧ

ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର

Shraddhananda Moharana's Odia Prose Mahamrutyunjaya Mantra

ଯମଦୂତମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ ପିଲାଟି ମହାକାଳଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛି, ତେଣୁ ସେମାନେ କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କଲେ । ମାର୍କଣ୍ଡେୟ କ୍ରମାଗତ ଜପ କରିବାର ଶପଥ ନେଇଥିଲେ।

ମୃକଣ୍ଡ ଋଷି, ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ପ୍ରବଳ ଭକ୍ତି କରୁଥିଲେ ହେଲେ ନିଃସନ୍ତାନ ହୋଇଥିବାରୁ ସେ ବହୁତ ଦୁଃଖିତ ଥିଲେ । ସୃଷ୍ଟିକର୍ତ୍ତା ତାଙ୍କୁ ଶିଶୁ ଯୋଗ ଦେଇ ନ ଥିଲେ। ମୃକଣ୍ଡ ଭାବିଲେ ଯେ ମହାଦେବ ଜଗତର ସମସ୍ତ ନିୟମ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରିପାରିବେ। ଭୋଲେନାଥଙ୍କୁ ଖୁସି କରି ନିଜର ଏହି ଶିଶୁ ନ ଥିବା ଯୋଗ ମଧ୍ୟ ବଦଳା ଯାଇ ପାରିବ ବୋଲି ସିଦ୍ଧାନ୍ତରେ ଉପନୀତ ହେଲେ ।

ମୃକଣ୍ଡ ଗୁରୁତର ଅନୁତାପ କରିଥିଲେ। ମୃକଣ୍ଡଙ୍କ ଅନୁତାପର କାରଣ ଭୋଲେନାଥ ଜାଣିଥିଲେ, ହେଲେ ସେ ତୁରନ୍ତ ଦର୍ଶନ ଦେଇନଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ଭକ୍ତଙ୍କ ଭକ୍ତି ଆଗରେ ତାଙ୍କୁ ନତମସ୍ତକ ହେବାକୁ ପଡ଼ିଲା ।

ମହାଦେବ ଖୁସି ହେଲେ। ସେ ମୃକଣ୍ଡଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ମୁଁ ନୀୟମ ବଦଳାଇ ତୁମକୁ ଏକ ପୁତ୍ରର ସୁଯୋଗ ଦେଉଛି, କିନ୍ତୁ ଏହି ଉତ୍ସାହ ସହିତ ଦୁଃଖ ମଧ୍ୟ ରହିବ ।

ଭୋଲେନାଥଙ୍କ କୃପାରୁ ମୃକଣ୍ଡ ଏକ ପୁତ୍ର ସନ୍ତାନ ଲାଭ କଲେ, ଯାହାଙ୍କର ନାମ ମାର୍କଣ୍ଡେୟ । ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ମୃକଣ୍ଡଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଏହି ଅନନ୍ୟ ପିଲାଟି ଅଳ୍ପ ସମୟର ଅଟେ । ଆୟୁଷ ମାତ୍ର ୧୨ ବର୍ଷ ।

ମୃକଣ୍ଡଙ୍କର ଆନନ୍ଦ ଦୁଃଖରେ ପରିଣତ ହେଲା । ମୃକଣ୍ଡ ତାଙ୍କ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଆଶ୍ୱାସନା ଦେଇଥିଲେ, ଯେହେତୁ ପରମେଶ୍ଵରଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରୁ ସନ୍ତାନ ଲାଭ କରିଛନ୍ତି ତେଣୁ ସେହି ପରମେଶ୍ୱର ଭୋଲେନାଥ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ରକ୍ଷା କରିବେ। ଭାଗ୍ୟ ବଦଳାଇବା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ସରଳ କାର୍ଯ୍ୟ ।

ଯେତେବେଳେ ମାର୍କଣ୍ଡେୟ ବଡ ହେବାକୁ ଲାଗିଲେ, ତାଙ୍କ ପିତା ତାଙ୍କୁ ଶିବମନ୍ତ୍ର ଦୀକ୍ଷା ଦେଲେ । ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କ ମା ମାନସ୍ଵିନୀ ପିଲାଟିର ବଢ଼ୁଥିବା ବୟସକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ହେଲେ । ସେ ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କୁ ତାଙ୍କର ଛୋଟ ଅବଧି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ଦେଲେ ।

ମାର୍କଣ୍ଡେୟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲେ ଯେ ତାଙ୍କ ପିତାମାତାଙ୍କ ସୁଖ ପାଇଁ , ତାଙ୍କୁ ଜୀବନ ଦେଇଥିବା ସେହି ସଦାଶିବ ଭଗବାନଙ୍କଠାରୁ ଦୀର୍ଘାୟୁ ହେବାର ବର ପ୍ରାପ୍ତ କରିବେ । ବାର ବର୍ଷର ଅବଧି ଶେଷ ହେବାକୁ ଆସୁଥାଏ ।

ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ରଚନା ।

ମାର୍କଣ୍ଡେୟ ଶିବଙ୍କ ପୂଜାପାଠ ପାଇଁ ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ରଚନା କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶିବ ମନ୍ଦିରରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବରେ ଜପ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

ବାରବର୍ଷ ସମୟ ସମାପ୍ତ ହେଲା, ଯମଦୂତମାନେ ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କୁ ଯମପୂର ନେବା ପାଇଁ ଆସିଲେ । ଯମଦୂତମାନେ ଦେଖିଲେ ଯେ ପିଲାଟି ମହାକାଳଙ୍କୁ ପୂଜା କରୁଛି, ତେଣୁ ସେମାନେ କିଛି ସମୟ ଅପେକ୍ଷା କଲେ । ମାର୍କଣ୍ଡେୟ କ୍ରମାଗତ ଜପ କରିବାର ଶପଥ ନେଇଥିଲେ।

ଯମଦୂତମାନେ ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କୁ ଛୁଇଁବାକୁ ସାହସ କଲେ ନାହିଁ ଏବଂ ଫେରିଗଲେ । ସେ ଯମରାଜଙ୍କୁ ଏ ବିଷୟରେ ଅବଗତ କରାଇଲେ ।

ଯମରାଜ କ୍ରୋଧିତ ହୋଇ ନିଜେ ମୃକଣ୍ଡ ଋଷିଙ୍କ ପୁଅକୁ ଆଣିବେ ବୋଲି କହିଲେ ଏବଂ ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କ ପାଖରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ପିଲା ମାର୍କଣ୍ଡେୟ ଯମରାଜଙ୍କୁ ଦେଖିଲେ, ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚ ସ୍ୱରରେ ଜପ କଲେ, ଏବଂ ଶିବଲିଙ୍ଗକୁ ଜୋର ରେ ଜାବୁଡି ଧରିଲେ ।

ଯମରାଜ ପିଲାଟିକୁ ଶିବଲିଙ୍ଗ ପାଖରୁ ଟାଣି ଆଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ହିଁ ମନ୍ଦିର ଜୋରରେ ଗର୍ଜନ କରି କମ୍ପିବାକୁ ଲାଗିଲା। ପ୍ରବଳ ଆଲୋକ ଦ୍ୱାରା ଯମରାଜଙ୍କ ଆଖି ଝଲସି ଗଲା ।

ମହାକାଳ ନିଜେ ଶିବଲିଙ୍ଗରୁ ଆବିର୍ଭାବ ହେଲେ “ମୋର ଧ୍ୟାନରେ ବ୍ୟସ୍ତ ଥିବା ଜଣେ ଭକ୍ତଙ୍କୁ ଟାଣିବାକୁ କିପରି ସାହସ କଲ ?” ପ୍ରଶ୍ନ ପଚାରିବା ସହିତ ତ୍ରିଶୁଳ ଦ୍ୱାରା ଯମଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ ।

ତା’ପରେ ସମସ୍ତ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ସମ୍ମୁଖରେ ଉପସ୍ଥିତ ହେଲେ ଏବଂ ଯମଙ୍କୁ ପୁନର୍ଜୀବିତ କରିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କଲେ , ମୃତ୍ୟୁ ନ ହେଲେ ସଂସାରର ଭାରସାମ୍ୟ ସନ୍ତୁଳନ ବିଗିଡ଼ିଯିବ ।

ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖର ଯମଙ୍କୁ ଜୀବିତ କରାଇଲେ ।

ଯମରାଜ କହିଲେ – “ପ୍ରଭୁ, ମୁଁ ତୁମର ସେବକ। ତୁମେ ମୋତେ ଜୀବଜନ୍ତୁଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିବାର ନିଷ୍ଠୁର କାର୍ଯ୍ୟଭାର ଦେଇଛ।”

ଚନ୍ଦ୍ରଶେଖରଙ୍କ କ୍ରୋଧ ଟିକେ ଶାନ୍ତ ହେଲା, ସେ କହିଲେ – “ମୋର ଭକ୍ତଙ୍କ ଭକ୍ତିରେ ମୁଁ ଖୁସି ଏବଂ ପ୍ରଶଂସିତ ହୋଇ ମୁଁ ତାଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଦେଇଛି । ଆପଣ ମାର୍କଣ୍ଡେୟକୁ ନେଇପାରିବେ ନାହିଁ ।

ଯମ କହିଲେ – ପ୍ରଭୁ ତୁମର ଆଦେଶ ସବୁଠାରୁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । ତୁମର ଭକ୍ତ ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ପାଠ କରୁଥିବା ଭକ୍ତ/ଲୋକକୁ ମୁଁ ଅସୁବିଧାରେ ପକାଇବି ନାହିଁ ।

ମହାକାଳଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହରେ ମାର୍କଣ୍ଡେୟ ଏକ ଦୀର୍ଘ ଜୀବନ ପାଇଲେ ।

ତାଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ସମୟକୁ ପରାସ୍ତ କରେ ।

ମନ୍ତ୍ରଟି ହେଲା

ଓଁ ତ୍ରୟମ୍ବକମ୍ ୟଯାମହେ ସୁଗନ୍ଧିଂ ପୁଷ୍ଟିବର୍ଦ୍ଧନମ୍ ।
ଉର୍ବାରୁକମିବ ବନ୍ଧନାନ୍-ମୃତ୍ୟୋର୍ମୂକ୍ଷୀୟ ମାମୃତାତ୍ ।।

ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ର ହେଉଛି ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ ଏକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ ମନ୍ତ୍ର , ଯିଏ ପରମାତ୍ମା ଏବଂ ପରିବର୍ତ୍ତନର ପ୍ରତିନିଧିତ୍ୱ କରନ୍ତି । ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ଏବଂ ସୁରକ୍ଷା ଆଶାରେ କରାଯାଏ, ବିଶେଷ କରି ମୃତ୍ୟୁ ଭୟ ଏବଂ ଅନିଶ୍ଚିତତାରୁ ।

ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଉଭୟ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ତରରେ ଆରୋଗ୍ୟ ଶକ୍ତିର ଉତ୍ସ । ଏହାର କମ୍ପନଗୁଡିକ ଶରୀରର ଶକ୍ତି କେନ୍ଦ୍ରଗୁଡ଼ିକ ସହିତ ପ୍ରତିରୂପିତ ହୋଇ, ସାମଗ୍ରିକ ସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ଜୀବନଶଳୀକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରେ । ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରି ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅସୁସ୍ଥତା ଏବଂ ବାଧା ଦୂର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ଶକ୍ତି ଏବଂ ସ୍ଥିରତା ଆସେ ।

ସଂକ୍ଷେପରେ, ମହାମୃତ୍ୟୁଞ୍ଜୟ ମନ୍ତ୍ରର ରଚନା ଈଶ୍ୱରଙ୍କ ଅନୁଗ୍ରହ, ଆରୋଗ୍ୟ ଏବଂ ଆଧ୍ୟାତ୍ମିକ ଅଭିବୃଦ୍ଧିର ପ୍ରାପ୍ତି ସକାଶେ ଋଷି ମାର୍କଣ୍ଡେୟଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ରଚିତ ଏକ ଅମୂଲ୍ୟ ମନ୍ତ୍ର ।

ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିବା ଲେଖିକା/ଲେଖକଙ୍କ ତାଲିକା

ଲୋକପ୍ରିୟ ଲେଖା

To Top